96/2/16
تعداد نظرات:0
12:23
شماره مطلب:139621625136
-A A +A
گفتگو با بانوی معلم نمونه استانی؛

مادری کردن های یک معلم برای دانش آموز بیمارش/ هیچ گاه چوب معلم دست هایم را نوازش نکرد

هفته معلم بهانه ای شد تا دیداری داشته باشیم با معلمی نمونه، کسی که 27 سال سن دارد اما در این برهه ی جوانی 5 سال از عمر خود را در ارائه خدمت به جامعه خویش گذراند...

به گزارش کردستان بیست، مقام و منزلت معلم، یادآور جایگاه والای علم و معرفت و مقام والای معلم در تفکر دینی اسلام و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و شکوه و عظمت مردان و زنان فرهیخته‌ای است که در تاریخ پرافتخار این سرزمین، در حریم مقدس مدرسه و فضای آسمانی تعلیم و تربیت ،زیباترین جلوه‌های عشق و ایثار را به تصویر کشیده‌اند.

 


هفته معلم بهانه ای شد تا دیداری داشته باشیم با معلمی نمونه، کسی که 27 سال سن دارد اما در این برهه ی جوانی 5 سال از عمر خود را در ارائه خدمت به جامعه خویش گذراند و در ادامه می شنویم شنیده های جالب و خواندنی این فرهیخته دانا را.

 
فرشته محمدی ،از زندگی و حرفه خود چنین گفت:  27 ساله و ساکن شهرستان دهگلان و به مدت 5 سال است که مربی پیش دبستان هستم.


فرشته محمدی در مورد این که  معلم نمونه شده و موفقیت خود را در چه می داند گفت : معلمی عنوانی است که هر کسی مفتخر به این شغل می شد خوشحالی وصف ناپذیری برای او به دنبال داشت چرا که از قداست و جایگاه والایی برخودار بوده و هست و این قضیه طوری که همه زندگی من در معلمی خلاصه شد و معلمی برایم افتخار بود و به خود افتخار می کردم بهترین معلم بودم.

 
وی هم چنین در مورد آینده دانش آموزان خود گفت :امیدوارم تمام دانش آموزانم آینده ای شیرین و خاطره انگیز برای خود رقم بزنند و مایلم دانش آموزانم در آینده متفکر باشند، تولید مسئله کنند و راه زندگی خود را پیدا کرده و خلاق باشند.


دوست دارم یک روز که درشهر قدم میزنم و به سمت دندانپزشکی میروم، دندانپزشک یکی از نوآموزانم بوده و با او روبرو شوم، وقتی میخواهم تغیر دکوراسیون دهم و با یک مشاورحرف بزنم با یکی از نوآموزام روبرو شوم و ...زندگی به این صورت من را سورپرایزکند.


دوست دارم همه آنها درتمامی مراحل زندگیشون موفق و موید باشند و در جلسات و انجمن ها و جشنواره های برگزیده آنها را ببینم.

 


وی همچنین گفت تفاوت معلم بودن با مادر بودن در مقطع ابتدایی تفاوتی وجود ندارد. در مدرسه مادر هم می توانند باشند و بر عکس خیلی از مادران معلم خوبی هستند و در خانواده خود بسیار موفق عمل می کنند.


فرشته محمدی معلم نمونه در مورد معلمان گذشته وامروزی گفت من هیچ گاه چوب معلم دست هایم را نوازش نکرد اما به نظرم از جنبه فعالیت های فیزیکی معلمان قدیمی فعال بودند اما در چند سال اخیر و با روش های نوین تدریس فعال و پویا کار معلم از نظر فیزیکی کم شده است و بیشتر جنبه راهنمایی دارد و بدون خستگی به دانش آموزان جهت می دهد و در واقع دانش آموز را با روش جدید نوین تدریس با هم درگیر کرده و ترغیب به یادگیری می کند.

 وی در مورد بهترین خاطره از خود گفت : شغل معلمی هر دقیقه از آن پر از خاطره هایی است که هیچگاه از ذهن پاک نخواهد شد اما شیرین ترین خاطره از نگاه خودم ین بود که ، سال گذشته نوآموزی داشتم که دچار بیماری اوتیسم بود و چون در روستا بودند برای پیش دبستانی اجازه نمی دادند که در مدرسه حضور داشته باشد، پس تنها  گزینه ای که برای این نوآموز بود پیش دبستان ما بود.


من هنگام ثبت نام این نوآموز شروع کردم به جمع آوری اطلاعات و خواندن کتابها و استفاده از تجربیات دیگران در زمینه تدریس و کار با نوآموزان اوتیسم.
15
روز از مدرسه گذشته بود و من این مدت با نوآموزان شعرآغازین که کمی طولانی بود را تمرین میکردم، هر روز نوآموزان شعر را کامل تر از روز قبل حفظ میکردند و با آهنگ و ریتم میخواندند، یک روز محسن نوآموز اوتیسمی داوطلب شد که شعر را بخونه.من از واکنش دیگر نوآموزان ترسیدم که نکند تمسخر کنن و یا بخندند و... اما محسن با اعتمادبنفس مثل مابقی نوآموزان از صندلی برخاست و شعر را خواند.


بخاطر اینکه نمیتوانست کلمات رو درست ادا کند و بگوید فقط از آهنگ کلمات متوجه میشدیم که چه می گوید؛ وقتی شعر تمام شد به دیگر نوآموزان نگاه کردم که باشور و شوق به محسن نگاه میکردند و شروع به کف زدن وتشویق کردن  شدند.اشک شوق درچشمانم جمع شد. این یک خاطره قشنگ و البته یک درس خوب از نوآموزام بود که یادگرفتم.

 
و بد ترین خاطره خود را چنین بیان نمود،روزی که صورتم سوخت! در روستا بودم و بخاطر بخاری نفتی صورتم سوخت، هر چند سوختگی سطحی بود اما واقعا روز بدی بود. باصورت ماست زده سر کلاس نشستم  و درسمان را شروع کردیم با موضوع رعایت نکات ایمنی.

فرشته محمدی نگاه مردم را به شغل معلمی بیان کرد ،معلمین ابتدایی اصلا دیده نمی شوند اما جایگاه داریم. در جامعه بخاطر تامین نبودن شرایط مالی به مشاغل روی آورده اند و جایگاه معلم که قرار است در عرصه علمی بدرخشد خدشه دار می شود و از اعتبارش کاسته شده است.

 
بهترین هدیه معلم نمونه فرشته محمدی از دان شآموزان گل و کتاب که دانش آموزانم هر سال برایم هدیه می آورند.


وی از احساس خود که معلم نمونه انتخاب شده گفت :با شنیدن این خبر خیلی خوشحال شدم و فکر نمی کردم معلمی که در پیش دبستانی خدمت می کند و با امکانات پایین در مقایسه با معلمی که در شهرهای بزرگ با سیستم هوشمند و ابزار پیشرفته تدریس می کند و دانش آموزان لپ تاپ و تبلت و تاسیسات دارند بتواند نمونه شود. پیشرفت در گرو امکانات و ابزار نیست و در دور تنرین نقطه ایران معلم روستا هم با پویایی و فعالیت می تواند نمونه باشد.

معلم از دید یک معلم نمونه بیان نمود و گفت ،معلم یعنی طنین لالایی کودکانه.
معلم یعنی نجوای صدای عشق در گوش بی تجربه زمانه، یعنی غوطه ور شدن در امواج طلایی دریای دانش.
معلم یعنی بی نهایت دلدادگی، یعنی ردپای رسالت خداوند … معلمی یعنی هدایت امتی که خداوند فقط در انبیا الهی دید.

فرشته محمدی از بار مسئولیتی بر دوش داشت گفت:باید از تمامی جهات مسئولیتم را به نحو احسن انجام دهم.


سخن پایانی این معلم نمونه در تعلیم و تربیت دانش آموزان چنین بود ،خانواده در شکل گیری شخصیت دانش آموز موثر است و گاهی اوقات هم دانش آموز ابتدایی بد رفتاریهایی دارد که تلاش معلم را در جهت رفع آن می طلبد.


انتهای پیام/

 

 

افزودن نظر جدید

انتشار دیدگاه به معنای تایید آن نیست . نظرات توهین آمیز منتشر نمی شود .
کد امنیتی
اگر شما یک بازدید کننده انسانی هستید و یک ربات نیستید به چالش و آزمون زیر پاسخ دهید.